Kamień węgielny pod nową siedzibę wydziałów humanistycznych UwB wmurowany
Władze Uniwersytetu w Białymstoku uroczyście wmurowały kamień węgielny pod nową siedzibę wydziałów humanistycznych. Nowoczesny budynek, który powstanie do końca 2025 roku, ma poprawić warunki nauczania dla studentów kierunków humanistycznych. Inwestycja ta jest częścią rozbudowy kampusu przy ulicy Ciołkowskiego.

Nowa siedziba dla wydziałów humanistycznych na kampusie UwB

W środę, 26 czerwca, władze Uniwersytetu w Białymstoku wraz z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim wmurowały kamień węgielny pod nowy budynek dla wydziałów humanistycznych. Nowoczesna siedziba pomieści Wydziały Filologiczny, Historii, Filozofii, Studiów Kulturowych oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. Budynek ma być gotowy do końca 2025 roku i zapewnić lepsze warunki nauczania dla studentów tych kierunków.

Finansowanie i koszty inwestycji

Całkowity koszt budowy, obejmujący również prace projektowe, wyniesie ponad 84,5 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które przyznało dotację w wysokości blisko 48 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Uniwersytetu w Białymstoku.

-To jest kolejny element Uniwersytetu na kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Przeniosą się tu wydziały najbardziej potrzebujące, które do tej pory mieściły się przy placu NZS. a warunki były tam bardzo trudne - mówił rektor UwB, prof. Robert Ciborowski.

Nowoczesne rozwiązania architektoniczne

Nowy gmach będzie miał trzy kondygnacje i powierzchnię użytkową blisko 9,5 tys. m². W budynku znajdzie się modułowa aula na 300 miejsc, którą można podzielić na trzy mniejsze, niezależne sale. Na pierwszym piętrze obiekt zostanie połączony z Biblioteką Uniwersytecką za pomocą nadziemnej, zabudowanej kładki. Dodatkowo, między skrzydłami budynku powstanie zielony dziedziniec, a w sąsiedztwie budynku zaplanowano dodatkowy parking na 150 stanowisk.

Wzrost komfortu dla studentów i pracowników

W nowej siedzibie znajdzie się miejsce dla ponad 200 pracowników i niemal 1400 studentów wydziałów humanistycznych oraz 60 doktorantów. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślił znaczenie tej inwestycji: -Mam nadzieję, że to miejsce będzie dobrze służyło pracownikom, studentom i doktorantom. Uniwersytet to ludzie, ale bez dobrej bazy naukowo-dydaktycznej trudno jest badania i zajęcia prowadzić. Gratuluję i cieszę się, że nowa siedziba powstaje ze wsparciem państwa - mówił podczas uroczystości.

Inwestycja w nowoczesną infrastrukturę naukowo-dydaktyczną ma na celu nie tylko poprawę warunków pracy i nauki, ale także zwiększenie atrakcyjności kierunków humanistycznych na Uniwersytecie w Białymstoku. Nowy budynek ma stać się ważnym elementem kampusu, sprzyjającym rozwojowi naukowemu i integracji społeczności akademickiej.


Na podst. Urząd Wojewódzki w Białymstoku