Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Coraz więcej zieleni w naszym mieście. W Parku przy ul. A. Fredry prezydent Tadeusz Truskolaski wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 51 i Wojciechem Koronkiewiczem posadzili 15 platanów klonolistnych (Platanus x hispanica). Jest to pierwszy w naszym mieście szpaler tego interesującego gatunku drzew.

Platany to drzewa szczególne, które trudno pomylić z innymi gatunkami. Ich imponujące rozmiary i niezwykle rozłożyste korony lokują je również w ścisłej czołówce największych i najokazalszych drzew w Polsce. Osiągają nawet 30 m wysokości i ok. 25 m szerokości korony. Cechą charakterystyczną platanów jest interesująca kora, która łuszcząc się tworzy na pniu i gałęziach nieregularne przebarwienia. Dzięki tym barwnym plamom, starsze drzewa nabierają „łaciatego” wyglądu. Liście podobne do liści klonu, jesienią przebarwiają się na brązowo-żółto. Platany są powszechnie uważane za drzewa mało odporne na mróz. Dotyczy to jednak młodych roślin. Starsze drzewa (ok. 10-cioletnie) są mniej wrażliwe i łatwiej się aklimatyzują. Dlatego dzisiaj posadzone zostały starsze, bardziej odporne drzewa.

Zależy nam na tym, aby Białystok był miastem zielonym, w którym dobrze żyje się mieszkańcom – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. – Platany to drzewa niezwykłej urody. Będą wspomagały nas w walce o czyste powietrze, a kiedy urosną, jeszcze bardziej upiększą miasto.

Akcja sadzenia drzew jest kontynuacją działań związanych z rozwojem terenów zielonych w Białymstoku. W tym roku na terenie parków, skwerów i zieleńców posadzono m.in. prawie 3 tys. krzewów liściastych, prawie 6,3 tys. bylin, ponad 2,6 tys. pnączy i prawie 96 tys. roślin cebulowych.

Warto wiedzieć, że Miasto prowadzi działania związane z ochroną bioróżnorodności. Wśród nich można wymienić m.in. zakładanie łąk kwietnych, pól słonecznikowych i rzepakowych, rezygnację z koszenia wybranych zieleńców w pasach drogowych, stawianie budek lęgowych, domków dla owadów czy wiewiórek, montaż platform pływających z funkcją oczyszczania wody, utworzenie miejskiego sadu edukacyjnego na Antoniuku oraz miejską pasiekę, która do końca października stanie na skwerze przy ul. Augustowskiej.

Eliza Bilewicz-Roszkowska